TDK Corporation MHQ0402PSA1N4ST000
Part No.:
MHQ0402PSA1N4ST000
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MHQ0402PSA1N4ST000.pdf
Description:
FIXED IND 1.4NH 400MA 300MOHM SM
Inductance:
1.4 nH
Tolerance:
±0.3nH
Current Rating (Amps):
400 mA
DC Resistance (DCR):
300mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant:
10GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
500 MHz
Size / Dimension:
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max):
0.009" (0.22mm)
1. How to order MHQ0402PSA1N4ST000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MHQ0402PSA1N4ST000 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MHQ0402PSA1N4ST000?
Image MHQ0402PSA1N4ST000
Part Number MHQ0402PSA1N4ST000
Material - Core Ceramic
Inductance 1.4 nH
Tolerance ±0.3nH
Current Rating (Amps) 400 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 300mOhm Max
Q @ Freq 10 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant 10GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 500 MHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max) 0.009" (0.22mm)