TDK Corporation MHQ0402PSA10NHT000
Part No.:
MHQ0402PSA10NHT000
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MHQ0402PSA10NHT000.pdf
Description:
FIXED IND 10NH 130MA 1.6 OHM SMD
Series:
MHQ-PSA
Product Status:
Active
Material - Core:
Ceramic
Inductance:
10 nH
Tolerance:
±3%
Current Rating (Amps):
130 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
1.6Ohm Max
Q @ Freq:
8 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant:
3.5GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
500 MHz
Size / Dimension:
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max):
0.009" (0.22mm)
1. How to order MHQ0402PSA10NHT000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MHQ0402PSA10NHT000 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MHQ0402PSA10NHT000?
Image MHQ0402PSA10NHT000
Part Number MHQ0402PSA10NHT000
Manufacturer TDK Corporation
Series MHQ-PSA
Package/Case 01005 (0402 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Multilayer
Material - Core Ceramic
Inductance 10 nH
Tolerance ±3%
Current Rating (Amps) 130 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 1.6Ohm Max
Q @ Freq 8 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant 3.5GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 500 MHz
Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max) 0.009" (0.22mm)