TDK Corporation MHQ0402P3N1BT000
Part No.:
MHQ0402P3N1BT000
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MHQ0402P3N1BT000.pdf
Description:
FIXED IND 3.1NH 200MA 500MOHM SM
Series:
MHQ-P
Product Status:
Obsolete
Material - Core:
Ceramic, Non-Magnetic
Inductance:
3.1 nH
Tolerance:
±0.1nH
Current Rating (Amps):
200 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
500mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant:
5GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
500 MHz
Size / Dimension:
0.017" L x 0.009" W (0.44mm x 0.24mm)
Height - Seated (Max):
0.010" (0.26mm)
1. How to order MHQ0402P3N1BT000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MHQ0402P3N1BT000 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MHQ0402P3N1BT000?
Image MHQ0402P3N1BT000
Part Number MHQ0402P3N1BT000
Manufacturer TDK Corporation
Series MHQ-P
Package/Case 01005 (0402 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Type Multilayer
Material - Core Ceramic, Non-Magnetic
Inductance 3.1 nH
Tolerance ±0.1nH
Current Rating (Amps) 200 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 500mOhm Max
Q @ Freq 10 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant 5GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 500 MHz
Size / Dimension 0.017" L x 0.009" W (0.44mm x 0.24mm)
Height - Seated (Max) 0.010" (0.26mm)