TDK Corporation MHQ0402P1N8ST000
Part No.:
MHQ0402P1N8ST000
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
01005 (0402 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MHQ0402P1N8ST000.pdf
Description:
FIXED IND 1.8NH 250MA 300MOHM SM
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
MHQ-P
Package/Case:
01005 (0402 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Multilayer
Material - Core:
Ceramic, Non-Magnetic
Inductance:
1.8 nH
Tolerance:
±0.3nH
Current Rating (Amps):
250 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
300mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant:
8GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
500 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.017" L x 0.009" W (0.44mm x 0.24mm)
Height - Seated (Max):
0.010" (0.26mm)
1. How to order MHQ0402P1N8ST000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MHQ0402P1N8ST000 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MHQ0402P1N8ST000?
Image MHQ0402P1N8ST000
Part Number MHQ0402P1N8ST000
Manufacturer TDK Corporation
Series MHQ-P
Package/Case 01005 (0402 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Type Multilayer
Material - Core Ceramic, Non-Magnetic
Inductance 1.8 nH
Tolerance ±0.3nH
Current Rating (Amps) 250 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 300mOhm Max
Q @ Freq 10 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant 8GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 500 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 01005 (0402 Metric)
Size / Dimension 0.017" L x 0.009" W (0.44mm x 0.24mm)
Height - Seated (Max) 0.010" (0.26mm)