Taiyo Yuden MEASJ065QB5475MA1C12
Part No.:
MEASJ065QB5475MA1C12
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MEASJ065QB5475MA1C12.pdf
Description:
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0201
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
MEAS
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Features:
Ratings:
Applications:
Mobile Devices Only
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0201 (0603 Metric)
Size / Dimension:
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order MEASJ065QB5475MA1C12 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MEASJ065QB5475MA1C12 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MEASJ065QB5475MA1C12?
Image MEASJ065QB5475MA1C12
Part Number MEASJ065QB5475MA1C12
Manufacturer Taiyo Yuden
Series MEAS
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 4.7 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Features -
Ratings -
Applications Mobile Devices Only
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)