MDKK1616T3R3MM.pdf
| Image |  |
| Part Number | MDKK1616T3R3MM |
| Manufacturer | Taiyo Yuden |
| Series | MCOIL™, MD |
| Package/Case | Nonstandard |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Material - Core | Metal |
| Inductance | 3.3 µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 650 mA |
| Current - Saturation (Isat) | 1.15A |
| Shielding | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 515mOhm Max |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 1 MHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.065" L x 0.065" W (1.64mm x 1.64mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.039" (1.00mm) |