MCT06030D1580BP500.pdf
| Image |  |
| Part Number | MCT06030D1580BP500 |
| Manufacturer | Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components |
| Series | MCT - Precision |
| Package/Case | 0603 (1608 Metric) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Resistance | 158 Ohms |
| Tolerance | ±0.1% |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W |
| Composition | Thin Film |
| Features | Anti-Sulfur |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | - |
| Ratings | 0603 |
| Size / Dimension | 0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.022" (0.55mm) |