Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MCT06030C5623FP50S
Part No.:
MCT06030C5623FP50S
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MCT06030C5623FP50S.pdf
Description:
RES 562K OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer:
Series:
MCT - Professional
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
562 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Composition:
Thin Film
Features:
Anti-Sulfur
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Ratings:
0603
Size / Dimension:
0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max):
0.022" (0.55mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
1. How to order MCT06030C5623FP50S on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MCT06030C5623FP50S price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCT06030C5623FP50S?
Image MCT06030C5623FP50S
Part Number MCT06030C5623FP50S
Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MCT - Professional
Package/Case 0603 (1608 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 562 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Thin Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0603
Size / Dimension 0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)