Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MCS04020C2552FE000
Part No.:
MCS04020C2552FE000
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MCS04020C2552FE000.pdf
Description:
RES 25.5K OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer:
Series:
MCS - Professional
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
25.5 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.063W, 1/16W
Composition:
Thin Film
Features:
Anti-Sulfur
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Ratings:
0402
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.015" (0.37mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
1. How to order MCS04020C2552FE000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MCS04020C2552FE000 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCS04020C2552FE000?
Image MCS04020C2552FE000
Part Number MCS04020C2552FE000
Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MCS - Professional
Package/Case 0402 (1005 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 25.5 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thin Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0402
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.015" (0.37mm)