Taiyo Yuden MCJCT31LBB7475KTPA1J
Part No.:
MCJCT31LBB7475KTPA1J
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MCJCT31LBB7475KTPA1J.pdf
Description:
CAP CER 4.7UF 25V X7R 1206
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.071" (1.80mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order MCJCT31LBB7475KTPA1J on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MCJCT31LBB7475KTPA1J price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCJCT31LBB7475KTPA1J?
Image MCJCT31LBB7475KTPA1J
Part Number MCJCT31LBB7475KTPA1J
Product Status Active
Capacitance 4.7 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Soft Termination
Ratings -
Applications Boardflex Sensitive
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)