Taiyo Yuden MCJCS31QAB7103MTPA1J
Part No.:
MCJCS31QAB7103MTPA1J
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MCJCS31QAB7103MTPA1J.pdf
Description:
CAP CER 10000PF 630V X7R 1206
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
630V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
Boardflex Sensitive
Package / Case:
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.049" (1.25mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order MCJCS31QAB7103MTPA1J on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MCJCS31QAB7103MTPA1J price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCJCS31QAB7103MTPA1J?
Image MCJCS31QAB7103MTPA1J
Part Number MCJCS31QAB7103MTPA1J
Product Status Active
Capacitance 10000 pF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 630V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Soft Termination
Ratings -
Applications Boardflex Sensitive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.049" (1.25mm)