Taiyo Yuden MCARQ219SCG7R5DTRA1J
Part No.:
MCARQ219SCG7R5DTRA1J
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MCARQ219SCG7R5DTRA1J.pdf
Description:
CAP CER 7.5PF 250V C0G/CG 0805
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
MCAR
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
7.5 pF
Tolerance:
±0.5pF
Voltage - Rated:
250V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.037" (0.95mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order MCARQ219SCG7R5DTRA1J on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MCARQ219SCG7R5DTRA1J price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCARQ219SCG7R5DTRA1J?
Image MCARQ219SCG7R5DTRA1J
Part Number MCARQ219SCG7R5DTRA1J
Manufacturer Taiyo Yuden
Series MCAR
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 7.5 pF
Tolerance ±0.5pF
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)