Taiyo Yuden MCARQ167SCG1R3BTRA01
Part No.:
MCARQ167SCG1R3BTRA01
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MCARQ167SCG1R3BTRA01.pdf
Description:
CAP CER 1.3PF 250V C0G/CG 0603
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
MCAR
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
1.3 pF
Tolerance:
±0.1pF
Voltage - Rated:
250V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.031" (0.80mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order MCARQ167SCG1R3BTRA01 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MCARQ167SCG1R3BTRA01 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCARQ167SCG1R3BTRA01?
Image MCARQ167SCG1R3BTRA01
Part Number MCARQ167SCG1R3BTRA01
Manufacturer Taiyo Yuden
Series MCAR
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 1.3 pF
Tolerance ±0.1pF
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.031" (0.80mm)