Taiyo Yuden MCARQ105SCG6R2CFRA01
Part No.:
MCARQ105SCG6R2CFRA01
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MCARQ105SCG6R2CFRA01.pdf
Description:
CAP CER 6.2PF 250V C0G/CG 0402
Capacitance:
6.2 pF
Tolerance:
±0.25pF
Voltage - Rated:
250V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Package / Case:
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order MCARQ105SCG6R2CFRA01 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MCARQ105SCG6R2CFRA01 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCARQ105SCG6R2CFRA01?
Image MCARQ105SCG6R2CFRA01
Part Number MCARQ105SCG6R2CFRA01
Product Status Active
Capacitance 6.2 pF
Tolerance ±0.25pF
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)