MBMK2520H3R3M.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MBMK2520H3R3M.
| Image |  |
| Part Number | MBMK2520H3R3M |
| Manufacturer | Taiyo Yuden |
| Series | MCOIL™, MB, H Type |
| Package/Case | 1008 (2520 Metric) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Material - Core | Metal |
| Inductance | 3.3 µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 970 mA |
| Current - Saturation (Isat) | 1.4A |
| Shielding | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 260mOhm Max |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 1 MHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 1008 (2520 Metric) |
| Size / Dimension | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.047" (1.20mm) |