Taiyo Yuden MBJCH31QHB7472KTPA18
Part No.:
MBJCH31QHB7472KTPA18
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MBJCH31QHB7472KTPA18.pdf
Description:
CAP CER 4700PF 100V X7R 1206
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
MBJC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
4700 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Soft Termination
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.049" (1.25mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order MBJCH31QHB7472KTPA18 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MBJCH31QHB7472KTPA18 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MBJCH31QHB7472KTPA18?
Image MBJCH31QHB7472KTPA18
Part Number MBJCH31QHB7472KTPA18
Manufacturer Taiyo Yuden
Series MBJC
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 4700 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Soft Termination
Ratings -
Applications Boardflex Sensitive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.049" (1.25mm)