M91Z90GV4DGA.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of M91Z90GV4DGA.
| Image |  |
| Part Number | M91Z90GV4DGA |
| Manufacturer | Panasonic Industrial Automation Sales |
| Series | - |
| Packaging | Box |
| Product Status | Obsolete |
| Type | AC Motor |
| Function | Standard |
| Motor Type | - |
| Voltage - Rated | 110, 115VAC |
| RPM | 1200 RPM |
| Torque - Rated (oz-in / mNm) | 76.47 / 540 |
| Power - Rated | 90W |
| Encoder Type | - |
| Size / Dimension | Square - 3.540" x 3.540" (90.00mm x 90.00mm) |
| Diameter - Shaft | - |
| Length - Shaft and Bearing | 0.807" (20.50mm) |
| Mounting Hole Spacing | 4.094" (104.00mm) |
| Termination Style | Wire Leads |
| Features | - |
| Gear Reduction Ratio | - |
| Torque - Max Momentary (oz-in / mNm) | - |
| Operating Temperature | -10°C ~ 40°C |