| Image |  |
| Part Number | LY H9PP-HZKX-46-1-350-R18-Z | LY H9PP-HZJZ-46-1 | LY H9PP-JXJZ-45-1-350-R18-Z-AL |
| Manufacturer | ams-OSRAM USA INC. | ams-OSRAM USA INC. | ams-OSRAM USA INC. |
| Series | OSLON® Black Flat | OSLON® Black Flat | OSLON® Black |
| Package/Case | 1515 (3838 Metric) | 1515 (3838 Metric) | 1515 (3838 Metric) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Last Time Buy | Last Time Buy | Last Time Buy |
| Color | Yellow | Yellow | Yellow |
| Wavelength | 591nm (586nm ~ 595nm) | 591nm (586nm ~ 595nm) | 589nm |
| Current - Test | 350mA | 350mA | 350mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.26V | 2.2V | 2.26V |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 77 lm/W | 71 lm/W | 73 lm/W |
| Current - Max | 1A | 1A | 1A |
| Luminous Flux @ Current/Temperature | 61lm (39lm ~ 82lm) | 55lm (39lm ~ 71lm) | - |
| Temperature - Test | 25°C | 25°C | 25°C |
| Viewing Angle | 120° | 120° | 120° |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 3-SMD | SMD | 3-SMD |
| Size / Dimension | 0.148" L x 0.148" W (3.75mm x 3.75mm) | 0.148" L x 0.148" W (3.75mm x 3.75mm) | 0.148" L x 0.148" W (3.75mm x 3.75mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.031" (0.80mm) | 0.031" (0.80mm) | 0.031" (0.80mm) |