LV W5SN-JXLX-35-0-700-R18-Z.pdf
| Image |  |
| Series | Platinum DRAGON | Platinum DRAGON | Platinum DRAGON | Platinum DRAGON | Platinum DRAGON |
| Product Status | Obsolete | Active | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Color | Green | - | Green | Green | Green |
| Wavelength | 505nm (Typ) | - | 505nm (Typ) | 505nm (Typ) | 505nm (Typ) |
| Current - Test | 700mA | - | 700mA | 700mA | 700mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3.55V | - | 3.55V | 3.55V | 3.55V |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 41 lm/W | - | - | - | 46 lm/W |
| Current - Max | 1A | - | 1A | 1A | 1A |
| Luminous Flux @ Current/Temperature | 101lm (71lm ~ 130lm) | - | - | - | 114lm (97lm ~ 130lm) |
| Temperature - Test | 25°C | - | 25°C | 25°C | 25°C |
| Viewing Angle | 120° | - | 120° | 120° | 120° |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 2-SMD | 2-SMD | 2-SMD | 2-SMD | 2-SMD |
| Size / Dimension | 0.276" L x 0.236" W (7.00mm x 6.00mm) | 0.276" L x 0.236" W (7.00mm x 6.00mm) | 0.276" L x 0.236" W (7.00mm x 6.00mm) | 0.276" L x 0.236" W (7.00mm x 6.00mm) | 0.276" L x 0.236" W (7.00mm x 6.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.075" (1.90mm) | 0.075" (1.90mm) | 0.075" (1.90mm) | 0.075" (1.90mm) | 0.075" (1.90mm) |