LV W5AM-KXKY-35-1-350-R33-Z-SF.pdf
| Image |  |
| Package/Case | 2-SMD, Gull Wing | 2824 (7260 Metric) | - | - | - |
| Product Status | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Color | Green | - | Green | Green | Green |
| Wavelength | 505nm (Typ) | - | 505nm (Typ) | 505nm (Typ) | 505nm (Typ) |
| Current - Test | 350mA | - | 350mA | 350mA | 350mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3.3V | - | 3.3V | 3.3V | 3.3V |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 65 lm/W | - | 62 lm/W | 62 lm/W | 68 lm/W |
| Current - Max | 1A | - | 1A | 1A | 1A |
| Temperature - Test | 25°C | - | 25°C | 25°C | 25°C |
| Viewing Angle | 170° | - | 170° | 170° | 170° |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | - | - | - |
| Supplier Device Package | SMD | SMD | - | - | - |
| Size / Dimension | 0.276" L x 0.236" W (7.00mm x 6.00mm) | 0.276" L x 0.236" W (7.00mm x 6.00mm) | - | - | - |
| Height - Seated (Max) | 0.122" (3.10mm) | 0.122" (3.10mm) | - | - | - |