ams-OSRAM USA INC. LV W5AM-JZKY-24-0-350-R33-Z
Part No.:
LV W5AM-JZKY-24-0-350-R33-Z
Manufacturer:
ams-OSRAM USA INC.
Category:
LED Color Lighting
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.LV W5AM-JZKY-24-0-350-R33-Z.pdf
Description:
LED DRAGON PLUS VERDE GREEN SMD
Manufacturer:
ams-OSRAM USA INC.
Series:
Golden DRAGON® Plus
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Color:
Green
Wavelength:
505nm (Typ)
Current - Test:
350mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
3.3V
Lumens/Watt @ Current - Test:
68 lm/W
Current - Max:
1A
Luminous Flux @ Current/Temperature:
79lm (61lm ~ 97lm)
Temperature - Test:
25°C
Viewing Angle:
170°
Mounting Type:
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
Height - Seated (Max):
1. How to order LV W5AM-JZKY-24-0-350-R33-Z on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the LV W5AM-JZKY-24-0-350-R33-Z price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LV W5AM-JZKY-24-0-350-R33-Z?
Series Golden DRAGON® Plus * Golden DRAGON® Plus Golden DRAGON® Plus Golden DRAGON® Plus
Package/Case 2-SMD, Gull Wing 2824 (7260 Metric) - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Color Green - Green Green Green
Wavelength 505nm (Typ) - 505nm (Typ) 505nm (Typ) 505nm (Typ)
Current - Test 350mA - 350mA 350mA 350mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3.3V - 3.3V 3.3V 3.3V
Lumens/Watt @ Current - Test 65 lm/W - 62 lm/W 62 lm/W 68 lm/W
Current - Max 1A - 1A 1A 1A
Luminous Flux @ Current/Temperature 75lm (52lm ~ 97lm) - 72lm (Typ) 72lm (Typ) 79lm (61lm ~ 97lm)
Temperature - Test 25°C - 25°C 25°C 25°C
Viewing Angle 170° - 170° 170° 170°
Mounting Type Surface Mount Surface Mount - - -
Supplier Device Package SMD SMD - - -
Size / Dimension 0.276" L x 0.236" W (7.00mm x 6.00mm) 0.276" L x 0.236" W (7.00mm x 6.00mm) - - -
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm) 0.122" (3.10mm) - - -