LUW JLSH-5B8B-I4Q7-EG-LP-20-R18-Z.pdf
| Image |  |
| Series | TOPLED® E3014 | TOPLED® E3014 | - | TOPLED® E3014 | TOPLED® E3014 |
| Package/Case | 2-SMD, No Lead | 2-SMD, J-Lead | - | 2-SMD, J-Lead | 2-SMD, J-Lead |
| Product Status | Active | Obsolete | Discontinued at Digi-Key | Obsolete | Obsolete |
| Color | White | White | - | White | White |
| Configuration | - | Standard | - | - | - |
| Lens Color | Yellow | - | - | Yellow | Yellow |
| Lens Transparency | - | - | - | - | - |
| Millicandela Rating | 2895mcd | 2300mcd | - | 2150mcd | 2300mcd |
| Lens Size | - | 2.20mm x 1.10mm | - | 2.20mm x 1.10mm | 2.20mm x 1.10mm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.7V | - | - | 3.1V | 3.2V |
| Current - Test | 20mA | 20mA | - | 20mA | 20mA |
| Viewing Angle | 110° | 110° | - | 110° | 110° |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | - | Surface Mount | Surface Mount |
| Wavelength - Dominant | - | - | - | - | - |
| Wavelength - Peak | - | - | - | 449nm | 449nm |
| Features | - | - | - | - | - |
| Grade | - | - | - | - | - |
| Qualification | - | - | - | - | - |
| Supplier Device Package | SMD | SMD | - | SMD | SMD |
| Size / Dimension | 2.75mm L x 1.40mm W | 3.00mm L x 1.40mm W | - | 3.00mm L x 1.40mm W | 3.00mm L x 1.40mm W |