| Image | |||||
| Product Status | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Color | White | White | White | White | White |
| CCT (K) | - | - | - | - | - |
| Flux @ 85°C, Current - Test | - | - | - | - | - |
| Flux @ 25°C, Current - Test | 230lm (180lm ~ 280lm) | - | - | 215lm (180lm ~ 250lm) | - |
| Current - Test | 700mA | 700mA | 700mA | 700mA | 700mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3.15V | 3.15V | 3.15V | 3.15V | 3.15V |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 104 lm/W | - | - | 98 lm/W | - |
| CRI (Color Rendering Index) | - | - | - | - | - |
| Current - Max | 1.2A | 1.2A | 1.2A | 1.2A | 1.2A |
| Viewing Angle | 120° | 120° | 120° | 120° | 120° |
| Grade | - | - | - | - | - |
| Qualification | - | - | - | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SMD | 3-SMD | 3-SMD | 3-SMD | 3-SMD |
| Size / Dimension | 0.148" L x 0.148" W (3.75mm x 3.75mm) | 0.148" L x 0.148" W (3.75mm x 3.75mm) | 0.148" L x 0.148" W (3.75mm x 3.75mm) | 0.148" L x 0.148" W (3.75mm x 3.75mm) | 0.148" L x 0.148" W (3.75mm x 3.75mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.024" (0.60mm) | 0.024" (0.60mm) | 0.024" (0.60mm) | 0.024" (0.60mm) | 0.024" (0.60mm) |