LSXND6060MKT1R0NMG.pdf
| Image |  |
| Part Number | LSXND6060MKT1R0NMG |
| Manufacturer | Taiyo Yuden |
| Series | LSXN |
| Package/Case | 2424 (6060 Metric) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Type | Wirewound |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance | 1 µH |
| Tolerance | ±30% |
| Current Rating (Amps) | 2.4 A |
| Current - Saturation (Isat) | 3A |
| Shielding | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 60mOhm Max |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | 95MHz |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -25°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 2424 |
| Size / Dimension | 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.047" (1.20mm) |