| Image |  |
| Part Number | LSXBH8080YBL1R4N |
| Manufacturer | Taiyo Yuden |
| Series | LSXB |
| Package/Case | Nonstandard |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Product Status | Active |
| Type | Wirewound |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance | 1.4 µH |
| Tolerance | ±30% |
| Current Rating (Amps) | 7 A |
| Current - Saturation (Isat) | 9A |
| Shielding | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 7mOhm |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | 63MHz |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -25°C ~ 120°C |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.165" (4.20mm) |