| Image |  |
| Part Number | LSRNJ12565GL221MMY |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance | 220 µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 1.18 A |
| Current - Saturation (Isat) | 1.39A |
| Shielding | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 328mOhm Max |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | 3.6MHz |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.270" (6.85mm) |