| Image |  |
| Part Number | LSQNA251818T4R7MR | LSQNA251818T4R7M |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | Taiyo Yuden |
| Series | LSQN | LSQN |
| Package/Case | 1007 (2518 Metric) | 1007 (2518 Metric) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active | Active |
| Type | Wirewound | Wirewound |
| Material - Core | Ferrite | Ferrite |
| Inductance | 4.7 µH | 4.7 µH |
| Tolerance | ±20% | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 310 mA | 340 mA |
| Current - Saturation (Isat) | 310mA | 340mA |
| Shielding | Unshielded | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 130mOhm Max | 169mOhm Max |
| Q @ Freq | - | - |
| Frequency - Self Resonant | 46MHz | 46MHz |
| Ratings | - | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | -40°C ~ 105°C |
| Inductance Frequency - Test | 7.96 MHz | 7.96 MHz |
| Features | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 1007 | 1007 |
| Size / Dimension | 0.098" L x 0.071" W (2.50mm x 1.80mm) | 0.098" L x 0.071" W (2.50mm x 1.80mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) |