LSMGA160808T600RG.pdf
| Image |  |
| Part Number | LSMGA160808T600RG |
| Manufacturer | Taiyo Yuden |
| Series | LSMG |
| Package/Case | 0603 (1608 Metric) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Filter Type | Power Line |
| Number of Lines | 1 |
| Impedance @ Frequency | 60 Ohms @ 100 MHz |
| Current Rating (Max) | 3A |
| DC Resistance (DCR) (Max) | 25mOhm |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Height (Max) | 0.035" (0.90mm) |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |