Taiyo Yuden LSCNB1608KKTR24MA
Part No.:
LSCNB1608KKTR24MA
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.LSCNB1608KKTR24MA.pdf
Description:
FIXED IND 240NH 2.6A 38 MOHM SMD
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
LSCN
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Multilayer
Material - Core:
Metal
Inductance:
240 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.6 A
Current - Saturation (Isat):
2.8A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
38mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0603
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)
1. How to order LSCNB1608KKTR24MA on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the LSCNB1608KKTR24MA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LSCNB1608KKTR24MA?
Image LSCNB1608KKTR24MA
Part Number LSCNB1608KKTR24MA
Manufacturer Taiyo Yuden
Series LSCN
Package/Case 0603 (1608 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Multilayer
Material - Core Metal
Inductance 240 nH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2.6 A
Current - Saturation (Isat) 2.8A
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 38mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 0603
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)