| Image |  |
| Series | MULTILED® | MULTILED® | MULTILED® | MULTILED® | MULTILED® |
| Package/Case | 6-SMD, J-Lead | 6-SMD, J-Lead | 6-SMD, J-Lead | 6-SMD, J-Lead | 6-SMD, J-Lead |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Bulk | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Color | Blue | Red, Green, Blue (RGB) | Blue | Blue | Blue |
| Configuration | Standard | - | Independent | Independent | Standard |
| Lens Color | - | - | - | - | - |
| Lens Transparency | - | - | Diffused | Diffused | - |
| Lens Style | - | Square with Flat Top | Square with Flat Top | Square with Flat Top | - |
| Lens Size | - | 2.50mm | - | 2.50mm | - |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | - | 2.1V Red, 3.2V Green, 3.2V Blue | 2.1V Red, 3.2V Green, 3.2V Blue | 2.1V Red, 3.2V Green, 3.2V Blue | - |
| Current - Test | - | 20mA | 20mA Red, 20mA Green, 20mA Blue | 20mA Red, 20mA Green, 20mA Blue | - |
| Viewing Angle | 120° | 120° | 120° | 120° | 120° |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Features | - | - | - | - | - |
| Grade | - | - | - | - | - |
| Qualification | - | - | - | - | - |
| Supplier Device Package | 6-PLCC | 6-PLCC | 6-PLCC | 6-PLCC | 6-PLCC |
| Size / Dimension | 3.30mm L x 3.00mm W | 3.30mm L x 3.00mm W | 3.30mm L x 3.00mm W | 3.30mm L x 3.00mm W | 3.30mm L x 3.00mm W |