| Image |  |
| Package/Case | 2-PLCC | 2-PLCC | 2-PLCC | 2-PLCC | 2-PLCC |
| Product Status | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Color | Green | Green | Green | Green | Green |
| Configuration | Standard | Standard | Standard | Standard | Standard |
| Lens Color | Colorless | - | - | - | - |
| Lens Transparency | Clear | - | - | - | - |
| Millicandela Rating | 125.5mcd | - | - | - | - |
| Lens Style | Round with Domed Top | - | - | - | - |
| Lens Size | 2.60mm Dia | - | - | - | - |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2V | - | - | - | - |
| Current - Test | 30mA | - | - | - | - |
| Viewing Angle | 60° | 60° | 60° | 60° | 60° |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Wavelength - Dominant | 560nm | - | - | - | - |
| Wavelength - Peak | 562nm | - | - | - | - |
| Features | - | - | - | - | - |
| Grade | - | - | - | - | - |
| Qualification | - | - | - | - | - |
| Supplier Device Package | 2-PLCC | 2-PLCC | 2-PLCC | 2-PLCC | 2-PLCC |
| Size / Dimension | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W |