| Image |  |
| Series | SIDELED® | SIDELED® | SIDELED® | SIDELED® | SIDELED® |
| Product Status | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Color | Green | Green | Green | Green | Green |
| Configuration | Standard | Standard | - | - | - |
| Lens Color | Colorless | Colorless | Colorless | Colorless | Colorless |
| Lens Transparency | Clear | Clear | Clear | Clear | Clear |
| Millicandela Rating | 49.5mcd | 49.5mcd | 31.75mcd | 50.5mcd | 40.25mcd |
| Lens Size | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2V | 2V | 2V | 2V | 2V |
| Current - Test | 30mA | 30mA | 30mA | 30mA | 30mA |
| Viewing Angle | 120° | 120° | 120° | 120° | 120° |
| Wavelength - Dominant | 560nm | 560nm | 560nm | 560nm | 562nm |
| Wavelength - Peak | 562nm | 562nm | 562nm | 562nm | 562nm |
| Features | - | - | - | - | - |
| Grade | - | - | - | - | - |
| Qualification | - | - | - | - | - |
| Supplier Device Package | SMD | SMD | SMD | SMD | SMD |
| Size / Dimension | 4.00mm L x 3.60mm W | 4.00mm L x 3.60mm W | 4.00mm L x 3.60mm W | 4.00mm L x 3.60mm W | 4.00mm L x 3.60mm W |