| Image |  |
| Part Number | LMXNH8080YBL6R8NJG |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance | 6.8 µH |
| Tolerance | ±30% |
| Current Rating (Amps) | 3.7 A |
| Current - Saturation (Isat) | 4.4A |
| Shielding | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 25mOhm |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | 24MHz |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Supplier Device Package | 3131 |
| Size / Dimension | 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.165" (4.20mm) |