| Image |  |
| Part Number | LMXND6060YEL150MMG |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance | 15 µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 1.9 A |
| Current - Saturation (Isat) | 2.5A |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 70mOhm |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | 10MHz |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Supplier Device Package | 2424 |
| Size / Dimension | 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.177" (4.50mm) |