| Image | |
| Part Number | LMK212AC6475KG-T |
| Manufacturer | Taiyo Yuden |
| Series | M |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Not For New Designs |
| Capacitance | 4.7 µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 10V |
| Temperature Coefficient | X6S |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Features | - |
| Ratings | - |
| Applications | SMPS Filtering |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.037" (0.95mm) |