Taiyo Yuden LMK212AB7225KD-T
Part No.:
LMK212AB7225KD-T
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.LMK212AB7225KD-T.pdf
Description:
CAP CER 2.2UF 10V X7R 0805
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
M
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
10V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
SMPS Filtering
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.037" (0.95mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order LMK212AB7225KD-T on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the LMK212AB7225KD-T price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LMK212AB7225KD-T?
Image LMK212AB7225KD-T
Part Number LMK212AB7225KD-T
Manufacturer Taiyo Yuden
Series M
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 2.2 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 10V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications SMPS Filtering
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)