| Image |  |
| Part Number | LMK105ABJ474KV8F |
| Manufacturer | Taiyo Yuden |
| Series | M |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 0.47 µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 10V |
| Temperature Coefficient | X5R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Features | - |
| Ratings | - |
| Applications | Medical, Non-Critical |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.022" (0.55mm) |