| Image |  |
| Part Number | LMK063BJ222KP-F |
| Manufacturer | Taiyo Yuden |
| Series | M |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Not For New Designs |
| Capacitance | 2200 pF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 10V |
| Temperature Coefficient | X5R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Features | - |
| Ratings | - |
| Applications | SMPS Filtering |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0201 (0603 Metric) |
| Size / Dimension | 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.013" (0.33mm) |