LLXBH8080YKL220M.pdf
| Image |  |
| Part Number | LLXBH8080YKL220M |
| Manufacturer | Taiyo Yuden |
| Series | LLXB |
| Package/Case | 3131 (8080 Metric) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Not For New Designs |
| Type | Wirewound |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance | 22 µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 2.2 A |
| Current - Saturation (Isat) | 2.2A |
| Shielding | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 85.8mOhm Max |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | 13MHz |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -25°C ~ 120°C |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 3131 |
| Size / Dimension | 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.157" (4.00mm) |