| Image |  |
| Part Number | LLRNJ12565GL680MMY |
| Manufacturer | Taiyo Yuden |
| Series | LLRN |
| Package/Case | Nonstandard |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Type | Wirewound |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance | 68 µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 2.3 A |
| Current - Saturation (Isat) | 2.78A |
| Shielding | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 77.5mOhm |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.270" (6.85mm) |