Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LHL13NB101K.
| Image |  |
| Part Number | LHL13NB101K |
| Manufacturer | Taiyo Yuden |
| Series | LH, L Type |
| Package/Case | Radial, Vertical Cylinder |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Obsolete |
| Type | - |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance | 100 µH |
| Tolerance | ±10% |
| Current Rating (Amps) | 2 A |
| Current - Saturation (Isat) | - |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 120mOhm Max |
| Q @ Freq | 50 @ 796kHz |
| Frequency - Self Resonant | 3.3MHz |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Inductance Frequency - Test | 796 kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.551" Dia (14.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.669" (17.00mm) |