ams-OSRAM USA INC. LH CPDP-2T3T-1-0-350-R18
Part No.:
LH CPDP-2T3T-1-0-350-R18
Manufacturer:
ams-OSRAM USA INC.
Category:
LED Color Lighting
Package:
1212 (3030 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.LH CPDP-2T3T-1-0-350-R18.pdf
Description:
LED OSLON SSL150 RED 656NM SMD
Manufacturer:
ams-OSRAM USA INC.
Series:
OSLON® SSL 150
Package/Case:
1212 (3030 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Color:
Red
Wavelength:
656nm (646nm ~ 666nm)
Current - Test:
350mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2.1V
Lumens/Watt @ Current - Test:
Current - Max:
1A
Luminous Flux @ Current/Temperature:
358mW (315mW ~ 400mW)
Temperature - Test:
25°C
Viewing Angle:
150°
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMD
Size / Dimension:
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.062" (1.58mm)
1. How to order LH CPDP-2T3T-1-0-350-R18 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the LH CPDP-2T3T-1-0-350-R18 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LH CPDP-2T3T-1-0-350-R18?
Image LH CPDP-1T3T-1-Z LH CPDP-2T3T-1-0-350-R18 LH CPDP-3T4T-1-0-350-R18
Part Number LH CPDP-1T3T-1-Z LH CPDP-2T3T-1-0-350-R18 LH CPDP-3T4T-1-0-350-R18
Manufacturer ams-OSRAM USA INC. ams-OSRAM USA INC. ams-OSRAM USA INC.
Series OSLON SSL OSLON® SSL 150 OSLON® SSL 150
Package/Case 1212 (3030 Metric) 1212 (3030 Metric) 1212 (3030 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Discontinued at Digi-Key Discontinued at Digi-Key
Color Red Red Red
Wavelength 645nm (Typ) 656nm (646nm ~ 666nm) 656nm (646nm ~ 666nm)
Current - Test 400mA 350mA 350mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.15V 2.1V 2.1V
Current - Max 1A 1A 1A
Luminous Flux @ Current/Temperature 340mW (280mW ~ 400mW) 358mW (315mW ~ 400mW) 403mW (355mW ~ 450mW)
Temperature - Test 25°C 25°C 25°C
Viewing Angle 150° 150° 150°
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package SMD SMD SMD
Size / Dimension 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm) 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm) 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max) 0.062" (1.58mm) 0.062" (1.58mm) 0.062" (1.58mm)