LH CP7P-2T4T-1-0-350-R18-Z-LM.pdf
| Image |  |
| Part Number | LH CP7P-1T3T-1-Z | LH CP7P-3T4T-1-0-350-R18 | LH CP7P-2T4T-1-0-350-R18-Z-LM |
| Manufacturer | ams-OSRAM USA INC. | ams-OSRAM USA INC. | ams-OSRAM USA INC. |
| Series | OSLON SSL | OSLON® SSL 80 | OSLON® SSL 80 |
| Package/Case | 1212 (3030 Metric) | 1212 (3030 Metric) | 1212 (3030 Metric) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Obsolete | Discontinued at Digi-Key | Discontinued at Digi-Key |
| Color | Red | Red | Red |
| Wavelength | 645nm (Typ) | 656nm (646nm ~ 666nm) | 656nm (646nm ~ 666nm) |
| Current - Test | 350mA | 350mA | 350mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.15V | 2.1V | 2.1V |
| Lumens/Watt @ Current - Test | - | - | - |
| Current - Max | 1A | 1A | 1A |
| Luminous Flux @ Current/Temperature | 340mW (280mW ~ 400mW) | 403mW (355mW ~ 450mW) | - |
| Temperature - Test | 25°C | 25°C | 25°C |
| Viewing Angle | 80° | 80° | 80° |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 2-SMD | 2-SMD | 2-SMD |
| Size / Dimension | 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm) | 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm) | 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.093" (2.35mm) | 0.093" (2.35mm) | 0.093" (2.35mm) |