| Image |  |
| Part Number | LG M670-J2L1-1-0-10-R18-Z | LG M670-K2M1-1-0-10-R18-Z |
| Manufacturer | ams-OSRAM USA INC. | ams-OSRAM USA INC. |
| Series | Mini TOPLED | Mini TOPLED |
| Package/Case | 2-SMD, J-Lead | 2-SMD, J-Lead |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Obsolete | Obsolete |
| Color | Green | Green |
| Wavelength | 570nm (564nm ~ 576nm) | 570nm (564nm ~ 576nm) |
| Current - Test | 10mA | 10mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2V | 2V |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 2 lm/W | 3 lm/W |
| Current - Max | 30mA | 30mA |
| Luminous Flux @ Current/Temperature | 0.03lm (0.02lm ~ 0.04lm) | 0.05lm (0.03lm ~ 0.06lm) |
| Temperature - Test | 25°C | 25°C |
| Viewing Angle | 120° | 120° |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SMD | SMD |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.055" W (2.00mm x 1.40mm) | 0.079" L x 0.055" W (2.00mm x 1.40mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.055" (1.40mm) | 0.055" (1.40mm) |