| Image |  |
| Part Number | LE A Q9WN-JXJZ-1-0-700-R18-Z | LE A Q9WN-JXKZ-1-0-700-R18-Z |
| Manufacturer | ams-OSRAM USA INC. | ams-OSRAM USA INC. |
| Series | OSRAM OSTAR | OSTAR Projection Compact |
| Package/Case | 1616 (4040 Metric) | 1616 (4040 Metric) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Obsolete | Active |
| Color | Amber | Amber |
| Wavelength | 617nm (Typ) | 617nm (Typ) |
| Current - Test | 350mA | 700mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.2V | 2.5V |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 75 lm/W | - |
| Current - Max | 500mA | 1A |
| Luminous Flux @ Current/Temperature | 58lm (45lm ~ 71lm) | - |
| Temperature - Test | 25°C | 25°C |
| Viewing Angle | 120° | 120° |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 2-SMD | 2-SMD |
| Size / Dimension | 0.154" L x 0.144" W (3.90mm x 3.65mm) | 0.154" L x 0.144" W (3.90mm x 3.65mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.054" (1.36mm) | 0.054" (1.36mm) |