LCXNE2424KKT3R3MN.pdf
| Image |  |
| Part Number | LCXNE2424KKT3R3MN |
| Manufacturer | Taiyo Yuden |
| Series | LCXN |
| Package/Case | Nonstandard |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Type | Wirewound |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance | 3.3 µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 770 mA |
| Current - Saturation (Isat) | 1A |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 220mOhm |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | 56MHz |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.094" L x 0.094" W (2.40mm x 2.40mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.039" (1.00mm) |