Taiyo Yuden LCXND6060WHL470MMG
Part No.:
LCXND6060WHL470MMG
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
2424 (6060 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.LCXND6060WHL470MMG.pdf
Description:
FIXED IND 47UH 920MA 390MOHM SMD
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
LCXN
Package/Case:
2424 (6060 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
47 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
920 mA
Current - Saturation (Isat):
1A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
300mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
8MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
2424
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.80mm)
1. How to order LCXND6060WHL470MMG on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the LCXND6060WHL470MMG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LCXND6060WHL470MMG?
Image LCXND6060WHL470MMG
Part Number LCXND6060WHL470MMG
Manufacturer Taiyo Yuden
Series LCXN
Package/Case 2424 (6060 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 47 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 920 mA
Current - Saturation (Isat) 1A
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 300mOhm
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 8MHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 2424
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)