LCXND6060WHL3R0NMG.pdf
| Image |  |
| Part Number | LCXND6060WHL3R0NMG |
| Manufacturer | Taiyo Yuden |
| Series | LCXN |
| Package/Case | 2424 (6060 Metric) |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance | 3 µH |
| Tolerance | ±30% |
| Current Rating (Amps) | 3.4 A |
| Current - Saturation (Isat) | 3.6A |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 23mOhm |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | 55MHz |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 2424 |
| Size / Dimension | 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.110" (2.80mm) |