| Image |  |
| Part Number | LCXND5050WDL3R3NMG |
| Manufacturer | Taiyo Yuden |
| Series | LCXN |
| Package/Case | Nonstandard |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance | 3.3 µH |
| Tolerance | ±30% |
| Current Rating (Amps) | 2.4 A |
| Current - Saturation (Isat) | 3.1A |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 43mOhm |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | 41MHz |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.193" L x 0.193" W (4.90mm x 4.90mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.094" (2.40mm) |