LCXND4040KKL150MDG.pdf
| Image |  |
| Part Number | LCXND4040KKL150MDG |
| Manufacturer | Taiyo Yuden |
| Series | LCXN |
| Package/Case | 1616 (4040 Metric) |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance | 15 µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 600 mA |
| Current - Saturation (Isat) | 540mA |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 430mOhm |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | 24MHz |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 1616 |
| Size / Dimension | 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.039" (1.00mm) |